ATM grupa

MENU

Złoto Bałtyku

Scenariusz i reżyseria:

1. sezon: Sambor Wilk, Kamil Fortuna

Sezony 2, 3, 5, 6: Sambor Wilk

4. sezon: Sambor Wilk, Andrzej Chodzeński

Kierownik produkcji: 

Sezony 1, 2, 3, 4, 5, 6: Zuzanna Małycha

II Kierownik produkcji: 

1. sezon: Zofia Krajewska, Maciej Wójcicki

2. sezon: Zofia Krajewska

3. sezon: Zofia Krajewska

4. sezon: Weronika Lichorobiec

Montaż:

1. sezon: Maciej Szydłowski PSM, Miron Kundzicz, Szymon Pietrowski, Krzysztof Flasza PSM, Dariusz Karczmarczyk

2. sezon: Maciej Szydłowski PSM, Krzysztof Flasza PSM, Maciej Walentowski

3. i 4. sezon: Maciej Szydłowski PSM, Maciej Walentowski

5. sezon: Piotr Mendelowski PSM, Maciej Walentowski, Tomasz Krzeszowiec

6. sezon: Łukasz Słapek, Piotr Mendelowski PSM, Maciej Walentowski,

Oprawa graficzna:

Sezony 1, 2, 3, 4, 5, 6 : EPICKI Maciej Białobrzeski

Producent kreatywny:

Sezony 1, 2, 3, 4, 5, 6: Dorota Danielak

Producent nadzorujący:

Sezony 1, 2, 3 i 4: Krzysztof Jakubowski  (ATM Grupa S.A.), Agnieszka Kubiak (A+E Networks)

Sezony 5 i 6: Katarzyna Burzawa (ATM Grupa S.A.), Agnieszka Kubiak (A+E Networks)

Emisja: HISTORY channel

Gatunek: Program dokumentalny

Opis

Za bursztynem, zwanym „złotem Bałtyku”, od wieków podążają najwytrwalsi poszukiwacze. Nie straszny im mróz, błoto ani ciężka praca. Nowa pięcioodcinkowa seria telewizji HISTORY pokaże, jak wygląda życie osób ogarniętych „gorączką bursztynu”. Od tysięcy lat bursztyn jest obiektem pożądania kolejnych pokoleń zbieraczy. Pierwsze próby tworzenia w tym kameniu podejmowano już w prehistorycznej epoce neolitu – około 4500 p.n.e. Zachwycali się nim również starożytni, nazywając go „przyjemną słodyczą” czy „sokiem promieni słońca”. Wyroby gdańskich bursztynników od XV w. były najbardziej pożądanymi prezentami wśród dyplomatów – na dworach królewskich, carskich, sułtańskich, a nawet papieskich. Obecnie blisko 70% wyrobów światowej biżuterii z tym kamieniem pochodzi właśnie z Polski. Ci, którzy zajmują się jego legalnym wydobyciem na co dzień, robią to w trudnych warunkach – zmagając się ze sztormowym wiatrem na wodach Bałtyku lub brodząc po pas w błocie po polach i łąkach Pomorza.  W nowej serii telewizji HISTORY „Złoto Bałtyku” poznamy kulisy pracy osób związanych z branżą bursztynniczą w Polsce. Dowiemy się, jak wygląda długa droga, którą musi przebyć bursztyn  – od połowu, przez obróbkę, na sprzedaży w formie wyrobu jubilerskiego bądź rzeźby kończąc. Poznamy również metody wykorzystywane do wydobycia jantaru na bałtyckim wybrzeżu, jak i kulisy branży bursztynniczej w Polsce.

Za realizację „Złota Bałtyku” odpowiada ATM Grupa, która wyprodukowała wcześniej m.in. serię „Brać czy nie brać” na zlecenie HISTORY. Reżyserem programu jest Sambor Wilk, który ma na swoim koncie wiele programów dokumentalno-rozrywkowych. Ze strony A+E Networks producentem nadzorującym jest Agnieszka Kubiak, a ze strony ATM Grupa Krzysztof Jakubowski. Producentem kreatywnym serii jest Dorota Danielak (ATM Grupa). Program liczy 5 odcinków. Premiera 2 kwietnia o 21.00 w telewizji HISTORY.

Dwa miesiące po polskiej premierze – w czerwcu  cykl „Złoto Bałtyku” trafi na inne rynki europejskie, na których jest dostępny kanał History. Program będzie można oglądać w  25 krajach Europy Środkowo-Wschodniej, a będą to: Albania, Bułgaria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Grecja, Węgry, Islandia, Kosowo, Łotwa, Litwa, Malta, Macedonia, Norwegia, Rumunia, Rosja, Serbia, Słowacja, Słowenia i Turcja.

2. sezon „Złota Bałtyku”

W drugiej serii programu „Złoto Bałtyku” powracamy do bohaterów, których znamy już z pierwszej serii, ale do ich grona dołączają nowe osoby. Razem z nimi odwiedzimy niezwykłe bałtyckie plaże wolne od turystów, ale pełne świecących w nocy w świetle UV bursztynów. Odkryjemy dawne metody połowu i zobaczymy bursztyn „na salonach”. Spędzimy godziny w warsztatach bursztynników, podglądając metody obróbki tego organicznego minerału, a także pojedziemy na drugi koniec świata gnani „bursztynową gorączką”.
Zdjęcia do drugiej serii programu powstały w Sztutowie, Gdańsku i okolicach.

Emisja: we wtorki o godz. 21.00, począwszy od 24 marca 2020 roku

3. sezon „Złota Bałtyku”

Bałtyckie dno skrywa skarb, za którym podążają najwytrwalsi poszukiwacze. Ci, którym nie straszne jest brodzenie po pas w sztormowej wodzie, smagani wiatrem liczą, że część tego skarbu przypadnie właśnie im. Bursztyn to dla jednych pasja, a dla innych szansa na przeżycie. To już trzeci raz, gdy udajemy się na północ, by podejrzeć, jak zdobywa się bałtyckie złoto. Kamera towarzyszy naszym poszukiwaczom na lądzie podczas przekopu działki u Krzyśka, nocą na brzegu morza podczas połowów Tomka i ekipy, w pracowniach wytrawnych bursztynników, na pokładzie nowego kutra WŁA-33 szypra Benedykta, a – w tym sezonie – także pod wodą! Wraz z nowym bohaterem – Przemkiem, nurkiem eksplorującym bałtyckie dno, który przecina morskie głębiny wiązką światła laserowego, by dotrzeć tam, gdzie żaden z poszukiwaczy jeszcze się nie odważył.

Emisja: we wtorki o godz. 21.00, począwszy od 23 marca 2021 roku

4. sezon „Złota Bałtyku”

Sztormowe fale i przenikliwy wiatr odkrywają skarby z morskiego dna. Tomek po zdobyciu rekordu Guinnessa cieszy się ogromną popularnością – to z jednej strony podnosi wartość jego kolejnych bursztynowych dzieł, z drugiej sprawia, że coraz trudniej mu kupić surowiec w dobrej cenie. Piętrzą się przed nim nowe wyzwania – zdobycie kolejnego rekordu Guinnessa oraz tworzenie wyjątkowych dzieł sztuki, które znajdą nabywców na Bliskim Wschodzie. Do Sztutowa przybywają kolejni chętni do zgłębiania bursztynniczego rzemiosła – m.in. Artur, pasjonat i twórca wyjątkowych noży. Tomek wraz z Herkulesem odwiedzają mieszkającą w Niemczech bursztynniczkę Martę. Czy poszukiwanie bursztynu na niemieckich plażach okaże się dla nich tak owocne jak na polskich?

Krzysiek rozpoczyna płukanie na nowej działce. Tym razem pracy ekipy dogląda Marta – jego żona. Płukanie ma przebiegać sprawnie i bezpiecznie. Czy ekipa Krzysztofa podporządkuje się poleceniom Marty? Mimo że ich drogi z Gienkiem miały się rozejść, właściciel poprzedniej działki, na której prace prowadził Krzysiek, nie daje za wygraną. Owładnięty gorączką bursztynu, podgląda postępy i bursztynowe zdobycze Krzyśka.

Przemek w zasadzie zakończył prace nad swoim autorskim projektem – podwodnym laserem, z pomocą którego, przeczesując dno Bałtyku i porzucone na nim wraki, zagląda tam, gdzie żaden z lądowych poszukiwaczy nie ma szans dotrzeć. Wynalazek Przemka wydaje się przełomowy dla poszukiwań bursztynu pod wodą.

Szyper Benedykt z okrojoną załogą wyrusza kutrem na bałtyckie wody. Wspominając lata dobrobytu, żywi nadzieję, że rybackie sieci pełne będą ryb i bursztynu, a HEL-6 nieprędko pójdzie na złom.

Emisja: w każdy wtorek (od 29 marca 2022), o godz. 21:00

5. sezon „Złota Bałtyku”

Ten sezon to nie lada wyzwanie dla naszych bohaterów. Tomasz otrzymuje spore zamówienie z Nowego Jorku, konstruuje bursztynowy hełm spartański i pracuje z Arturem nad, jak mówi: „największym dziełem swojego życia” – Arką Przymierza. Oczywiście, gdy miną sztormy, zabierze nas również na poszukiwanie bursztynów w świetle UV na magicznej bałtyckiej plaży. Wśród jego towarzyszy nie zabraknie Herkulesa, pojawi się też Sylwia, która jest pisarką i przygotowuje książkę o człowieku z bursztynu, czyli o Tomku.

Krzysiek mierzy się z wieloma przeciwnościami. Ponieważ miał w poprzednim sezonie problemy zdrowotne związane z kręgosłupem, musi trochę odpuścić i przekazać rządy… No właśnie, komu? Czy ekipa Krzysztofa z nowym kierownikiem poradzi sobie przy płukaniu bursztynu? Nie będzie łatwo. Sprzęt się psuje, pogoda szwankuje, a bursztyn jest kapryśny i nie zawsze jest tam, gdzie się go szuka. Krzysiek natomiast musi pomóc Marcie, która rozwija swoją działalność jubilerską, oczywiście – opartą głównie o Złoto Bałtyku.

Benedykt z Małgorzatą, pomimo coraz częściej nieudanych połowów, po raz kolejny wypływają kutrem na Bałtyk i razem z nowymi załogantami liczą i na rybę i na zaplątany w sieciach bursztyn. Artur postanawia zrobić trójząb Neptuna, a żeby nie było łatwo, wykuje go z żelaza uzyskanego z drobniutkich ziaren magnetytu, zebranych na trójmiejskich plażach.

W wytapianiu żelaza pomoże mu Patryk – kowal i twórca noży. Przemek, razem z kolegami nurkami, postanawia poszukać bursztynów na bałtyckim dnie przy pomocy drona, tym razem podwodnego.

Nie zabraknie emocji, nerwów, radości i przede wszystkim bursztynowej adrenaliny w trakcie poszukiwań Złota Bałtyku. Zobaczycie niezwykłe bursztynowe dzieła i piękne okazy tego organicznego minerału. Poznacie nowych bohaterów i przeżyjecie z nimi fascynujące przygody na lądzie i na wodzie, w dzień i w nocy.

Emisja: w każdy wtorek (od 28 marca 2023), o godz. 21:00

Bohaterowie

Tomasz Ołdziejewski – mieszka w Sztutowie na Mierzei Wiślanej. Bursztynem zajmuje się od zawsze. Sam zbiera go na pobliskich plażach, ale też skupuje od innych poławiaczy. Zna wszystkich drobnych zbieraczy z okolicy. Od 1988 roku zajmuje się obróbką bursztynu i, jak twierdzi, z tego surowca jest w stanie wykonać wszystko. Tworzy głównie repliki statków, m.in. Queen Mary 2, Titanic, Black Pearl, Mircea. Pod koniec lat 90. zaczął tworzyć inne prace takie jak: szkatuły, latarnie morskie, Żuraw Gdański, samoloty, zegary oraz biżuterię. Od tamtej pory stara się sprostać każdemu, nawet najbardziej wymagającemu, zamówieniu. Wykonał kilka nietypowych zleceń – mekkę z bursztynu, szejka Kataru czy 12-kilogramowy żaglowiec. Jego prace można spotkać w wielu galeriach w Polsce – w Gdańsku, Warszawie, Krakowie oraz w wielu krajach na świecie. Kocha bursztyn, twierdzi, że ten „kamień” ma w sobie magię.

Dorota Cenecka – jubilerka, projektantka biżuterii z bursztynu, właścicielka pracowni/warsztatu jubilerskiego; członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników i Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. Urodzona w Gdańsku, gdzie mieszka i tworzy. W zawodzie pracuje od ponad 20 lat, zaczynała jako czeladnik, szkoląc swoje umiejętności, od 7 lat prowadzi swój własny biznes bursztynowy  jako jedna z niewielu kobiet w tej branży. Sama kupuje surowiec, zajmuje się reklamą, sprzedażą, wyjazdami na targi w Polsce i zagranicą oraz aktywnie bierze udział w licznych wystawach i pokazach biżuteryjno-modowych na całym świecie. Bursztyn jest dla niej natchnieniem – trzymając surową bryłkę w rękach wie już, co z niej zrobi.

Krzysztof Biereśniewicz – poszukuje złóż bursztynu hydrauliczną metodą wypłukiwania na dzierżawionych działkach na Pomorzu. W przyszłości planuje otwarcie opłacalnej kopalni bursztynu. Przygodę ze Złotem Bałtyku rozpoczął w wieku 11 lat, gdy ojciec zabrał go na bursztyn. Z wykształcenia stolarz. Ojciec dwójki dzieci, dla których pragnie zupełnie innego życia niż swoje. Poszukuje bursztynu, bo lubi to. Nazywa siebie hazardzistą, którego opanowała bursztynowa gorączka.

Benedykt i Małgorzata Formellowie – właściciele kutra rybackiego HEL-6. Przygoda Benedykta z morzem rozpoczęła się w 1978 roku. Pierwszy raz wypłynął jako absolwent Technikum Rybołóstwa Morskiego w Gdyni. Jego żona, Małgorzata, mimo że nie pochodzi z Kaszub, świetnie odnalazła się w męskim świecie rybaków i poławiaczy bursztynu. Formellowie wraz z załogą zajmują się głównie połowem fląder, ale drastycznie zmniejszające się ławice bałtyckich ryb i konkurencja wielkich trałowców powodują, że rybołóstwo staje się coraz mniej opłacalne, a żeby utrzymać siebie i załogę właściciele kutra często muszą liczyć na zaplątane w sieciach bursztyny.

 

 

 

Galeria zdjęć

Wideo

Poleć znajomemu:

ATM GRUPA S.A. nie pobiera od uczestników opłat za udział w programach ani castingach.

W związku z docierającymi do nas wiadomościami o próbach podszywania się pod ATM Grupa S.A. informujemy, że ATM GRUPA S.A. nie pobiera od uczestników i potencjalnych uczestników ŻADNYCH opłat za udział w programach czy castingach do tych programów.

Apelujemy o ostrożność.

X