ATM Grupa działa na rzecz natury! Dołączyliśmy do grona instytucji, które by ratować pszczoły, stawiają ule na dachach swoich siedzib.
Miejskie pasieki
Ule na dachu?! Jak się okazuję, to nic nowego… Tę tradycję zapoczątkowano w XIX wieku w Paryżu (dziś ule stoją chociażby na dachu Opery Paryskiej), a dzięki zmianie przepisów od kilku lat można też hodować pszczoły w Polsce. Pasieki są na dachach m.in. Pałacu Kultury i Nauki oraz kilku galerii handlowych w Warszawie, a także kilku urzędów i instytucji we Wrocławiu. ATM Grupa też postanowiła dołączyć do tego szlachetnego grona. Szlachetnego, bo pszczoły są niezwykle ważnym elementem naszego ekosystemu.
Co robi pszczoła?
Naukowcy uważają, że pszczoły pojawiły się na Ziemi ponad sto milionów lat temu! I wbrew pozorom nie zajmują się jedynie wytwarzaniem miodku, który tak bardzo lubi Kubuś Puchatek.To dzięki nim możemy cieszyć się smakiem m.in. jabłek, gruszek, czereśni czy arbuzów. Ale nie tylko… Dzięki nim pijemy kawę, a nawet nosimy bawełniane koszulki! Pszczoły są zdecydowanie najskuteczniejszymi owadami zapylającymi liczne uprawy na całym świecie, dzięki czemu rośliny mogą wydawać nasiona i owoce.
Ule na dachu ATM
Na dachu naszej siedziby we Wrocławiu trzy ule pojawiły się w nocy 17 maja 2020 roku. Wraz z pszczelimi rodzinami przyjechały do nas z zaprzyjaźnionego gospodarstwa pasiecznego w Nagodzicach w Kotlinie Kłodzkiej. Przygotowania do przyjęcia nowych „lokatorów” trwały całą zimę – trzeba było zaprojektować i wykonać specjalny stojak, na którym stanęły ule. Potem już tylko kilka formalności i gotowe!
Całym projektem zarządza osobiście Piotr Niżyński, na co dzień kierownik administracji w ATM, który sam od kilkunastu lat hoduje pszczoły.