Podczas zakończonego niedawno Festiwalu Filmowego w Cannes premierę miał wyjątkowy projekt dokumentalny MURALS, opowiadający o wojnie w Ukrainie. Tłem dla tragicznych wydarzeń stały się tu skany 3D dzieł znanego artysty Banksy’ego. Dokument powstał w innowacyjnym formacie 3D, opartym na silniku Unreal Engine i wyświetlanym na ekranach LED. Ten projekt, wyprodukowany przez ATM Virtual, został premierowo zaprezentowany podczas Cannes Next.
„Premiera na najbardziej prestiżowym festiwalu filmowym na świecie miała dla nas ogromne znaczenie i spotkała się z szerokim zainteresowaniem publiczności”, mówi Radosława Bardes, założycielka i producentka ATM Virtual. „Tematem filmu jest trudna tematyka wojny, a tłem dla opowieści o tragicznych wydarzeniach są skany 3D prac Banksy’ego, stworzone w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. MURALS ma na celu dawanie nadziei i siły mieszkańcom Ukrainy, przypominając im, że nie są sami w swojej walce”.
O projekcie i twórcach
Projekt został zainicjowany przez Artema Ivanenko, ukraińskiego artystę 3D. Jego rodzinne miasto Irpin było jednym z pierwszych, które ucierpiało wskutek rosyjskiej inwazji. Pomimo strachu i zagrożenia, Artem postanowił wrócić do Irpina i zachować pamięć o zniszczeniach poprzez skanowanie 3D.
Do projektu MURALS zostali zaproszeni reżyserzy Alex Topaller i Dan Shapiro, laureaci nagrody Grammy. Wraz z wybuchem wojny w Ukrainie stworzyli oni PAPER PLANES – projekt łączący sztukę i ilustrację, który daje także możliwość pracy ukraińskim artystom wysiedlonym przez wojnę. W rezultacie, powstała unikalna kolekcja, odzwierciedlająca chronologię wojny poprzez sztukę, składająca się z pięciuset dzieł od ponad 50 artystów. Eksperymentalna wystawa PAPER PLANES miała premierę w Los Angeles w kwietniu 2023 roku. Topaller i Shapiro założyli również UKRAINE.EXPRESS – organizację non-profit, której misją jest zapewnienie pomocy medycznej, żywności, odzieży i opieki na pierwszej linii frontu oraz w obszarach wymagających natychmiastowej pomocy. Do tej pory dzięki darowiznom udało się udzielić pomocy o wartości ponad miliona dolarów. Eksperymentalna i komercyjna praca obu reżyserów obejmuje również projekty dla The Beatles, Alicii Keys, Michaela Jacksona, Pharrella, Amazona, Google, Boeinga, Hondy czy Intela. Ich oryginalne rozwiązania były prezentowane na targach SXSW, Global Expo 2022 w Dubaju, Concours d’Elegance w Pebble Beach, na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ 2022 w Nowym Jorku i podczas Bloomberg New Economy Forum w Singapurze.
W doświadczaniu projektu MURALE przez widzów szczególną rolę odgrywa zarówno warstwa wizualna, jak i dźwiękowa. Reżyserem dźwięku jest Bart Putkiewicz, który ma na koncie największe wyróżnienie w kategorii postprodukcji dźwięku – Golden Reel Award, za wykreowanie i odtworzenie od zera dźwięków wojny na potrzeby filmu dokumentalnego Jana Komasy „Powstanie Warszawskie”.
Muzykę do MURALI napisał Igor Gruszyn – ukraiński kompozytor i pianista.
Za stronę technologiczną filmu odpowiedzialny jest Maciej Żemojcin z firmy PixelRace, który jest prekursorem wykorzystania technologii wirtualnej produkcji i skanów 3D w polskiej branży filmowej.
„Technologia skanowania 3D umożliwiła precyzyjne odtworzenie modeli 3D dzieł sztuki. W projekcie MURALS liczy się prawdziwość cyfrowego uwiecznienia miejsc w Ukrainie. To są autentyczne cyfrowe kopie siedmiu miejsc z muralami Banksy’iego, spośród których do dzisiaj przetrwały już tylko cztery”, mówi Maciej Żemojcin. „MURALS rozpoczyna nasz długofalowy projekt zachowania cyfrowego dziedzictwa Ukrainy oraz walki z fake news’ami za pomocą zaawansowanej technologii”.
Projekt został wsparty przez Polski Instytut Sztuki Filmowej w ramach PO (Polsko-Ukraińskie Inicjatywy Filmowe), a patronatem objęło go Ministerstwo Kultury Ukrainy.