Od pierwszego sezonu „Wataha”, serial produkowany przez ATM Grupę dla HBO, była międzynarodowym sukcesem. Teraz została doceniona po raz kolejny! W rankingu 50 najlepszych seriali międzynarodowych The Times, jako jedyny polski serial, znalazła się na 15. miejscu!
Ranking The Times
Na łamach prestiżowego brytyjskiego tygodnika The Sunday Times, a także na stronie dziennika The Times ukazał się ranking 50 najlepszych seriali międzynarodowych, które można teraz oglądać. Wybrali je: Walter Iuzzolino, kurator i współzałożyciel Walter Presents; Mariella Frostrup, prezenterka Times Radio; Robin Baker, główny kurator Archiwum Narodowego BFI (jedno z największych archiwów filmowych na świecie); Sue Deeks, szefowa działu pozyskiwania programów w BBC i oraz Andrew Male, krytyk filmowy w Sunday Times Culture.
Na liście znalazło się wiele popularnych seriali, takich jak: „Gomorra”, „Gdzie jest mój agent”, „Squid Game”, czy francuski serial „Spirala”, który zajął pierwsze miejsce. W tym zaszczytym gronie pojawił się także polski akcent – serial „Wataha”, który znalazł się na 15. miejscu. Wielkie gratulacje dla wszystkich zaangażowany w powstanie tego serialu!
O serialu
„Wataha” to obyczajowo-sensacyjna opowieść o grupie funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy pełnią służbę na wschodniej granicy Polski, w bieszczadzkiej dziczy, oddalonej od cywilizowanego świata. Głównym bohaterem serialu jest kapitan Wiktor Rebrow (Leszek Lichota), który na skutek wybuchu traci narzeczoną, a także bliskich współpracowników i przyjaciół. Ocalał jako jedyny, przez co ściąga na siebie falę podejrzeń. Po chwili zwątpienia w sens pracy wraca, aby rozwikłać tajemnicę związaną z zamachem…
„Myślę, że to, co jest siłą Watahy to jej zakorzenienie w realiach miejsca i czasu. Oczywiście Wataha pozostaje przede wszystkim ciekawą opowieścią, ale opowiada historie ludzi, którzy na co dzień obcują z dramatem ludzkim i myślę, że pokazuje w bardzo jaskrawy sposób, że nie ma łatwych odpowiedzi, żadnych szablonów na to, co się dzieje na granicy. Że rzeczywistość jest złożona. Ja myślę, że właśnie takie seriale mają szanse pokazać szerokiej widowni, że świat jest trochę bardziej skomplikowany” – mówi Kasia Adamik, współreżyserka wszystkich trzech sezonów serialu.
„Straż graniczna okazała się bardzo dobrym pretekstem, żeby pokazać ludzi w sytuacjach najcięższych wyborów. Bo o tym jest ten serial. Wielu bohaterów tego serialu staje przed bardzo trudnymi wyborami, z którymi my na co dzień nie mamy zbyt wiele do czynienia” – dodaje Artur Kowalewski, producent kreatywny ATM Grupa.